Ceramika kaszubska w Chmielnie

Chmielno to miasteczko, o którym mało kto wie. Tymczasem cechuje się naprawdę pięknymi krajobrazami, nietuzinkowym folklorem oraz licznymi zabytkami. Tam wciąż podtrzymywane są liczne tradycje, o których w innych rejonach zdążono już zapomnieć. Jadąc tam, na własne oczy przekonasz się, jak wyjątkowa jest ceramika kaszubska http://mypoland.com.pl/34-ceramika-artystyczna, a wszystko to dzięki Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów. Oprócz obejrzenia tych małych dzieł sztuki, będziesz miał szansę zapoznać się z ich wyjątkową historią i wybrany przez siebie gadżet zabrać ze sobą do domu. Zdecydowanie warto się wybrać!

Ceramika kaszubska to coś, w czym rodzina Neclów wyrosła. Od kilku pokoleń nieprzerwanie się nią zajmują, tworząc coraz piękniejsze wyroby przy wykorzystaniu tradycyjnych metod. W swojej wyjątkowej twórczości korzystają z tego, co lokalne – wytworzona przez nich cerami kaszubska nosi charakterystyczne dla tamtego rejonu cechy. Każdy znawca pozna ją po 4 niepowtarzalnych cechach: formowaniu masy plastycznej, bogatej różnorodności kształtów, niepowtarzalnej kolorystyce i unikatowej kompozycji ornamentyki. Neclowie w zdobieniach trzymają się zaledwie 7 bardzo charakterystycznych wzorów – różdżki bzu, małych i dużych tulipanów, gwiazdy kaszubskiej, rybiej łuski, kaszubskiego wianka i lilii.

W ten sposób już sporo ponad sto lat ozdabiają liczne i niepowtarzalne w swoim uroku wazony, lichtarze, popielniczki, talerze i wiele innych, które na całym świecie znane są właśnie jako ceramika kaszubska. Niejednokrotnie doceniane na wielu międzynarodowych konkursach, stają się ozdobą wielkich dworów i bogatych domów na całym świecie. Wciąż za mało Polaków zna i potrafi bez problemu rozpoznać wśród wielu folklorystycznych znaków właśnie te pochodzące z pomorza. Tymczasem cerami kaszubska jest jedną z najstarszych znanych nam formą wyrażania polskości na przedmiotach codziennego użytku i cieszy się dużym zainteresowaniem na zachodzie.

Co wyjątkowego w Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów w Chmielnie?

Jakie atrakcje czekają na wszystkich turystów, którzy postanowią odwiedzić to niecodzienne w swoich eksponatach Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów? Jest to stosunkowo młoda placówka, bo powstała zaledwie ćwierć wieku temu, w 1993 roku, dlatego otwiera się ona na ludzi młodych i ciekawych świata, pozostawiając jednak miejsce na wspomnienia tych ze starszych pokoleń. Warto wybrać się tu więc całą rodziną.

W tym miejscu na własne oczy możesz zobaczyć, jak pracuje garncarz i jak spod jego rąk wychodzi niepowtarzalna ceramika kaszubska. Co więcej, dodatkową atrakcją jest samodzielne wytworzenie małego arcydzieła na kole garncarskim udostępnionym dla gości. Wszystko odbywa się oczywiście w odpowiednich warunkach i pod okiem fachowca. Bywa też, że na miejscu przebywa malarka, więc jest szansa na podpatrzenie jej podczas nanoszenia na wysuszone już przedmioty codziennego użytku kaszubskich wzorów. Ciekawostką dla zwiedzających jest również piec do wypalania ceramiki, którego używa rodzina Neclów do tworzenia swoich pięknych dzieł.