Czym są pasy napędowe?

Są takie maszyny i mechanizmy, które nie obejdą się bez poszczególnych elementów. Jednym z takich elementów są pasy napędowe, które wykorzystywane są w produkcji mniejszych i większych maszyn.

Czym właściwie są takie pasy napędowe?

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, czym są pasy napędowe jest odpowiedź: po prostu pasami. Ich budowa jest bardzo prosta, a za zadanie mają przeniesienie napędu i utrzymanie odpowiedniego tempa pracy maszyny. Producenci dzielą pasy na różne rodzaje, takim standardowym podziałem pasów napędowych jest podział na:

• pasy napędowe płaskie

• pasy napędowe klinowe

• paski zębate

• paski wieloworkowe

• paski profilowe, między innymi okrągłe

Od odpowiedniego doboru pasów napędowych zależy jakość i szybkość pracy konkretnej maszyny, której mechanizm opiera się między innymi na zastosowaniu pasów napędowych. Dobrze, kiedy pasy napędowe mają zastosowane w swojej budowie okładziny cierne wysokiej jakości i nowoczesne materiały na cięgnach, wtedy praca maszyny jest wydajna i prawidłowa. Ważne jest także oczywiście odpowiednie naprężenie pasów, które sprawia, że pasy działają bezpoślizgowo, nie spowalniają i nie doprowadzają do zacięcia się całego mechanizmu. W przypadku pasków zębatych możliwe jest także zastosowanie napędu synchronicznego, który uchodzi za bardzo precyzyjny. W przypadku pasów napędowych liczy się oczywiście odpowiednia technologia wykonania i sprawdzenie wytrzymałości pod względem szybkości i mocy pracy.

pasy napędowe stosuje się w wielu gałęziach przemysłu, dlatego też ich produkcja nie zmniejsza się. Wszystkie cechują się bardzo prostą obsługą, a producenci prześcigają się w technologiach ich wykonania.

Oczywiście najlepsze są te najnowocześniejsze i wykorzystujące materiały odpowiedniej jakości. Największą zaletą takich pasów jest zazwyczaj duża odporność na ścieranie. Wiadomo, że jeśli pasy są odpowiednio naprężone i wykonane z dobrej jakości materiałów, to ta ścieralność jest znacznie mniejsza niż w przypadku pasów niskiej jakości, których wykonanie pozostawia wiele do życzenia.