Dach ekstensywny – co to takiego?

Zielony, wyróżniający się bujną roślinnością dach to marzenie wielu z nas. Takie miejsce relaksu dla całej rodziny lub odskocznia od szarej codzienności i chwila cisza sam na sam ze swoimi myślami. Czy to muszą być marzenia? Niekoniecznie. Nie od dzisiaj architekci realizują projekty zielonych dachów. Nie jest to jednak przedsięwzięcie tanie, dlatego warto dobrze się zastanowić, czy chcemy mieć dach ekstensywny http://gcl.com.pl/zinco-zielone-dachy/rozwiazania-systemowe/dach-ekstensywny/, czy intensywny. Aby mieć pewność, warto dowiedzieć się, czym różnią się od siebie te zielone dachy.

Zielony dach ekstensywny – co to takiego?

Dach ekstensywny to rodzaj zielonego dachu, który z pewnością będzie odrobinę tańszy i na pewno łatwiejszy w późniejszej pielęgnacji i utrzymaniu. Roślinność, którą możemy zasadzić, jest bowiem bardziej samowystarczalna i wymaga mniejszej opieki po zasadzeniu. Większość dostępnych dla tego rodzaju wykończenia roślin rozwija się zupełnie sama, bez ludzkiej ingerencji. Warto zaznaczyć, że mimo tego dach ekstensywny robi ciągle takie samo wrażenie – może być kolorowy, intensywny i po prostu piękny.

Dach ekstensywny i dach intensywny – podstawowe różnice

Dla laika zielony dach to po prostu dach, na którym posadzono roślinność. Każdy jego rodzaj robi wrażenie, czasem nawet bardzo duże, jeśli rośliny są zadbane i piękne się rozwijają, kwitnąc na wiele kolorów. Każdy jednak, kto chciałby mieć u siebie taką realizację, musi mieć świadomość, że podstawowe różnice pomiędzy dachem ekstensywnym a intensywnym to grubość całej konstrukcji, maksymalnym obciążeniem na metr kwadratowy i ilością zabiegów pielęgnacyjnych, które już po zasadzeniu wymagają wybrane rośliny.

Dach ekstensywny może osiągnąć maksymalną grubość do 15 cm, natomiast maksymalna waga nie może przekroczyć 220 kg/m2. Lekki dach ekstensywny może być obsadzony robiącymi piorunujące wrażenie rozchodnikami, które nie tylko bardzo szybko rosną, ale bez dostatecznie dużej ilości wody zmieniają w ciągu roku nawet kilkukrotnie kolory, co daje niesamowity efekt i zabiera nudę w tego rodzaju ogrodzie na dachu. Ciężki dach ekstensywny może zostać obsadzony bardziej różnorodnie, np. rozchodnikami, trawami, ziołami czy roślinami żywicielskimi. Z pewnością będzie piękny, jednak nie zrobi takiego efektu bujnej roślinności, na jaki można sobie pozwolić przy aranżacji zielonego dachu intensywnego.

Ogrodem na dachu nazwiemy dach intensywny, gdyż na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie ogródka przeniesionego właśnie na szczyt domu. Budzi zatem podziw i zazdrość niejednego sąsiada. Wynika to z faktu, że dach intensywny może sięgać nawet 1,5 m wgłąb, a dopuszczalna waga na takiej konstrukcji to nawet od 300 do 1500 kg/m2. Nie ma się co łudzić – taka aranżacja to bardzo drogie wyzwanie i mało kogo na to stać. Wymaga bowiem zupełnie niestandardowej konstrukcji nośnej. Dzięki niej możemy pozwolić sobie na zasadzie nawet najbardziej nietypowych drzew i krzewów. Warto jednak pamiętać, że to nie tylko duża inwestycja, ale także praca bez końca, bo o ile dach ekstensywny może trochę żyć własnym życiem, to roślinność na dachu intensywnym wymaga pielęgnacji niemal takiej samej, jak standardowy ogród – podlewania, przycinania, nawożenia i odchwaszczania.