Oferty związane z video-filmowaniem

W ostatnich latach fotografia oraz filmowanie przestały być domeną specjalistów. Jeszcze kilka lat temu, aby być fotografem trzeba było wydać spore pieniądze na statyw, aparat fotograficzny i komplet obiektywów. Na tym nie koniec, bo każdy szanujący się fotograf powinien jeszcze mieć akcesoria, takie jak torba na aparat, zapasowe baterie, lampy błyskowe. W przypadku filmowania dodatkowo dochodziły jeszcze duże rozmiary kamery czy zapasowej baterii.

 

Postęp miniaturyzacji sprawił, że sprzęt do fotografowania i filmowania stał się coraz mniejszy i łatwiejszy do przenoszenia, a duża konkurencja na rynku sprawiła, że stał się również sporo tańszy. W ten sposób hobby wybrańców i profesjonalistów stało się zajęciem niemal każdego szeregowego zjadacza chleba. W ostatnich czasach coraz większa rolę w robieniu zdjęć i kręceniu filmów odgrywają telefony komórkowe. Niektórzy zapewne pamiętają, iż pierwsze aparaty w telefonach komórkowych robiły zdjęcia słabej jakości: niedoświetlone, o słabej rozdzielczości i ostrości.

 

Producenci telefonów komórkowych a zdjęcia

Obecnie producenci telefonów komórkowych prześcigają się w produkcji coraz to lepszych aparatów w telefonach, niejednokrotnie nawiązując współpracę z liderami branży fotograficznej i video. W ten sposób video-filmowanie i fotografia są teraz dostępne dla każdego i wszędzie, wystarczy mieć telefon komórkowy. Wielu z nas zachłysnęło się tym postępem technologicznym i zapewne zapomniało, iż istnieje taki zawód jak fotograf czy kamerzysta. Pamiętać jednak należy, że zdjęcia czy filmy wykonane telefonem komórkowym, choć obecnie całkiem niezłej jakości, nie mają porównania do tych wykonanych profesjonalnym sprzętem przez zawodowca.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze dlatego, że do telefonu komórkowego nigdy nie uda się upakować całej elektroniki, matrycy czy optyki profesjonalnego aparatu fotograficznego, czy kamery. Telefon jest na to o prostu zbyt mały. Po drugie firmy produkujące profesjonalny sprzęt foto i video wydają o wiele większe pieniądze na rozwój technologii od producentów telefonów komórkowych, dlatego ci drudzy nigdy nie dościgną ich w jakości filmów czy zdjęć wykonanych telefonem komórkowych. Po trzecie profesjonalista ma znacznie większą wiedzę i znajomość sprzętu na który pracuje, dlatego też ciężko jest osiągnąć amatorowi taki efekt końcowy jaki jest normą dla profesjonalisty. Tak więc cieszmy się możliwościami, jakie daje nam nowoczesna technika, ale utrwalanie wyjątkowych sytuacji i ważnych wydarzeń z naszego życia zostawmy profesjonalistom.