Organizm reaguje na stres

Stresujące sytuacje w życiu każdego człowieka są nie małym obciążeniem dla jego organizmu. A nie da się też żyć tak, by całkowicie uniknąć stresu i starać się żyć beztrosko i bez lęku. Są ludzie, których stres wręcz zjada. I nie chodzi tylko o pojawiającą się przypadłość jaką jest gula w gardle przyczyny.

Nagle pojawiająca się gula w gardle przyczyny może mieć bardzo różne, najczęściej są to między innymi:

• silny stres

• nagłe wzruszenie

• ogromny smutek

• szczęście odbierające mowę

Gula w gardle odczuwana jest przede wszystkim jako kłucie w krtani, narastające w gardle obce ciało, które w najprostszym rozumieniu jest po prostu reakcją organizmu na trudne i stresujące sytuacje. Ale może też mieć gula w gardle przyczyny dużo poważniejsze niż stres i wzruszenie. Jedną z poważnych przyczyn pojawiającego się dyskomfortu w przełyku jest niedoczynność tarczycy. Takie podejrzenia powinny pojawić się wtedy, kiedy gula w gardle, kłucie, poczucie jakiegoś obcego ciała w przełyku towarzyszy nam permanentnie. Należy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza i wykonać szereg potrzebnych badań diagnostycznych w celu potwierdzenia lub odrzucenia ewentualnej diagnozy.

Czy gula w gardle ze stresu może być groźna?

Niektórzy nie przejmują się pojawiającą się od czasu do czasu gulą w gardle, zrzucając jej istnienie na częsty stres w pracy czy w życiu osobistym. Trzeba jednak jasno powiedzieć sobie, że nadmierny stres też nie jest niczym dobrym i może prowadzić do licznych schorzeń i złego samopoczucia właściwie przez cały czas. Dlatego też lekarze alarmują, że dyskomfort w gardle pojawiający się nawet tylko od czasu do czasu może być objawem nerwicy. A jak wiadomo, nerwica to choroba naszych czasów, na którą cierpią miliony osób.

Może przez lata ujawniać się tylko w złym samopoczuciu, częstym lęku, różnych dziwnych zachowaniach. Jest natomiast chorobą, którą można, a nawet trzeba leczyć. Lepiej nie bagatelizować wszelkich objawów, które wysyła organizm. To ludzkie ciało doskonale wie, co mu zagraża i alarmuje o tym człowieka.