Po co drenaż przy domu?

Mogłoby się wydawać, że drenaż przy domu wolno stojącym na wiosce czy też na przykład obrzeżach miast jest zbędny. Jest to prawdą, jednak istnieją wyjątki gdzie staje się on dosłownie niezbędny i to właśnie bez jego pomocy dom nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Czasami zastosowanie instalacji odwadniającej teren może być jedynym rozwiązaniem, które pozwoli na całkowite pozbycie się wilgoci z domu. Osiadająca na ścianach woda tak naprawdę wychodzi z jej wnętrza, a znajduje się tam poprzez przenikanie z gruntu przez fundament, który przez mury oddaje wodę na wewnętrzne ściany. Odwodnienie terenu właśnie pozwala na zablokowanie tego procesu już na samym jego początku, czyli przed wniknięciem wody do fundamentu.

W jaki sposób drenaż pozwala na pozbycie się wody z gruntów i czemu jest to tak bardzo istotne?

drenaż w bardzo prosty sposób zbiera wodę z terenu dookoła domu i odprowadza ją w wybrane miejsce odpływowe, gdzie woda może się po prosu znajdować. Można ją również wykorzystać i na przykład odprowadzać do ogrodu, pozwoli to zaoszczędzić na podlewaniu krzaków, krzewów czy drzewek owocowych lub warzyw. Jak więc doskonale widać drenaż nie tylko chroni dom, ale może być również wykorzystany do transportu wody dam gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Cała instalacja nie jest bardzo drogą inwestycją i może ochronić Cię przed o wiele bardziej kosztownymi remontami izolacji czy nawet całych ścian. Dlatego jeżeli mieszkasz na gruntach nieprzepuszczalnych lub takich gdzie jest bardzo dużo wody to koniecznie trzeba właśnie zastosować dodatkową instalację odwadniającą. W innym przypadku można doprowadzić tak naprawdę przez nieuwagę do zniszczenia struktury domu.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego jakich wielkich zniszczeń w murze może dokonać woda. Gdy tam się dostaje zachodzi bardzo wiele różnego rodzaju reakcji chemicznych, które powodują znaczne osłabienie ścian i doprowadzają do ich rozwarstwiania się i pękania. A to wszystko z kolei może zniszczyć cały Twój dom.