Protetyka stomatologiczna – rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe pozwalają na uzupełnienie utraconych przez pacjenta zębów, na przykład wskutek ich zaawansowanej próchnicy czy urazów. W użyciu znajduje się obecnie szeroka gama protez, których tworzeniem i stosowaniem zajmuje się protetyka stomatologiczna. Jakie są główne rodzaje protez zębowych?

 

Wiele osób ma problemy z częściowym lub nawet całkowitym brakiem zębów. W takiej sytuacji, aby zachować umiejętność jedzenia pokarmów, wysławiania się, a także estetykę uśmiechu stosuje się specjalne protezy zębowe.

 

W przeszłości wybór protez był ograniczony, ale obecnie do wyboru jest wiele nowoczesnych uzupełnień, które oferuje protetyka stomatologiczna Warszawa http://odentimplanty.pl/ to jedno z wielu miast na mapie Polski, gdzie można z nich skorzystać.

 

Zatem, jakie są główne rodzaje protez zębowych? Poniżej prezentujemy informacje o najczęściej stosowanych protezach zębowych.

 

Protezy zębowe – ruchome i stałe

Pierwsza klasyfikacja protez zębowych dzieli je na ruchome oraz na stałe, czyli pod względem sposobu ich osadzenia w jamie ustnej pacjenta.

 

Protezy zębowe ruchome stosowane są zarówno w przypadku niewielkich ubytków, jak również przy bezzębiu, czyli wtedy, gdy pacjent nie ma w ogóle własnych zębów. Są one zakładane na dzień i zdejmowane na noc.

 

Protezy ruchome wymagają przyzwyczajenia się i mogą być początkowo mało komfortowe. Proces adaptacji do takiej protezy może trwać nawet kilka miesięcy. Niskiej jakości protezy ruchome są także mniej trwałe i wymagają regularnej wymiany na nowe.

 

Rodzaje protez ruchomych:

·        proteza akrylowa (osiadająca) – często spotykana proteza, która jest refundowana przez NFZ i tania w prywatnych gabinetach, jest jednak mało komfortowa i mało stabilna, daje najmniej naturalne odczucie dla pacjenta

·        proteza szkieletowa – ze względu na specjalny szkielet z klamrami jest łatwiejsza w osadzeniu i trwalsza, nie powoduje uszkodzeń dziąseł, ponieważ jest nakładana na zęby, jest jednak droga i nierefundowana, dostępne są też droższe modele bezklamrowe, które posiadają specjalne zatrzaski lub zasuwy

·        proteza nakładowa (overdenture) – pokrywa korzeń lub korzenie resztkowego uzębienia pacjenta lub osadzana jest na implantach

 

Z kolei protezy stałe to takie, które mocowane są na stałe w jamie ustnej. Są bardziej wytrzymałe, trwalsze, mniej wyczuwalne przez pacjenta i nie wymagają długiego okresu adaptacji. To najlepszy wybór, gdy chodzi o komfort i estetykę, jaki oferuje nowoczesna protetyka stomatologiczna Warszawa oraz w gabinetach w innych miastach. Uzupełnienia te nie są refundowane.

 

Rodzaje protez stałych:

·        wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe – uzupełniają koronę czy koronę i korzeń zęba, gdy dochodzi do ich uszkodzenia

·        korony – wykonane z porcelany lub innych materiałów, osadzane na korzeniu zęba albo na wkładzie koronowo-korzeniowym

·        mosty protetyczne – uzupełniają brak jednego albo kilku zębów, osadzane są na zębach własnych lub implantach stomatologicznych

 

Jeśli interesuje cię nowoczesna protetyka stomatologiczna Warszawa lub w innych miastach, z dostępnymi ofertami w gabinetach można zapoznać się już teraz on-line.