Realizowanie programów lojalnościowych

Wykorzystanie programów lojalnościowych pozwala na budowanie więzi z klientami. Wiele firm docenia możliwości, które niesie ze sobą przygotowanie odpowiedniego programu lojalnościowego. Do największych korzyści można zaliczyć budowanie lojalności klientów wobec marki.

Gdy chce się wykorzystać możliwości, które niosą ze sobą programu lojalnościowe niezbędne jest wybranie odpowiedniego rodzaju programu lojalnościowego. Decydować można się na programy lojalnościowe oparte na zbieraniu przez klientów punktów, za które można uzyskać nagrody. Programu lojalnościowe opierają się również na kuponach, kartach klubowych. Gratyfikacją w programie lojalnościowym mogą być również pieniądze.

Do najbardziej popularnym programów lojalnościowych można zaliczyć te oparte na kartach oraz punktach. W takich programach gromadzi się punkty za korzystanie z usług firmy lub wybranych firm. Punkty w programie mogą być zbierane za pośrednictwem kart członkowskich. Następnie owe punkty mogą być wymieniane na kupony zniżkowe, nagrody rzeczowe, pieniądze. Wykorzystanie specjalnych kart, na których zbierane są punkty to często wykorzystywane rozwiązanie przez firmy posiadające liczne oddziały.

 

Programy punktowe

System wykorzystujący punkty w ramach programów lojalnościowych jest równie popularny jak wykorzystanie kart i punktów. Przy programach opartych jedynie na punktach nie używane są karty. Punkty mogą być zbierane przez klientów pośrednictwem aplikacji mobilnych czy kont internetowych. Taka obsługa programów lojalnościowych jest znacznie bardziej wygodna dla klientów. Programy lojalnościowe oparte na zbieraniu punktów są korzystnym rozwiązaniem dla firm, które sprzedają usługi czy produkty również za pośrednictwem Internetu.

Programy lojalnościowe oparte na kuponach to rozwiązanie wykorzystywane przez wszystkich w sklepach. Dotyczy to szczególnie supermarketów czy barów szybkiej obsługi, co może być dodatkowo korzystne w ramach działania sieci sklepów. W programach tego typu klienci, którzy zbierają kupony mogą korzystać ze specjalnych zniżek. Pozwala to na realizowanie zakupów przy wykorzystaniu różnych promocji. W poszczególnych programach kupony są przygotowywane w różnej formie. Obecnie coraz rzadziej wykorzystywane są papierowe karteczki, a coraz częściej klienci mogą korzystać z wersji elektronicznych, które mogą być obsługiwane z wykorzystaniem telefonów oraz aplikacji mobilnych. 

 

Programy oparte na pieniądzach

W wielu firmach rozwiązaniem może być program lojalnościowy, który opiera się na systemie pieniężnym. Jest to rozwiązanie, które sprawia, że obsługa programów lojalnościowych bywa łatwa, gdyż nie jest konieczne przygotowywanie dodatkowych materiałów, aplikacji do realizowania programu lojalnościowego. W ramach takich programów gratyfikacją są pieniądze, które przelewane są na konta bankowe użytkowników. Dla wielu klientów takie rozwiązanie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż nagrodę w formie pieniędzy mogą wykorzystać dowolnie, co nie jest możliwe w przypadku choćby nagród rzeczowych.