Wykorzystywanie nitów w konstrukcjach budowlanych

Zazwyczaj nity to dość małe elementy konstrukcyjne. Istnieją różne rodzaje tych elementów i powinniśmy wybierać je w zależności od konstruowanej budowli lub zastosowania – na przykład wykorzystanie nitów sporych rozmiarów w produkcji galanterii skórzanej spowoduje na pewno znaczące obniżenie estetyki produktu, pomimo, że na przykład wytworzona torebka będzie cechowała się większą wytrzymałością.

nity, które są wykorzystywane w budownictwie zwykle są stosowane na przykład podczas budowy mostów. Te małe elementy, chociaż rozmiarami nie mogą dorównywać konstrukcjom stalowym, pełnią jednak niesłychanie ważne funkcje. nity utrzymują bowiem dwa różne materiały razem, co może być bardzo ważne z punktu widzenia funkcjonalności budowanej konstrukcji. Źle wybrane elementy, które łączą większe partie różnych materiałów takich, jak na przykład stal konstrukcyjna, powodują, że może dojść do przerwania ciągłości konstrukcji a w konsekwencji może to doprowadzić nawet do katastrofy.

Historyczne zastosowanie nitów sięga produkcji lokomotyw i statków. W te środki transportu trzeba było wmontowywać niesłychanie duże ilości nitów z uwagi na fakt, że konstrukcja statku czy lokomotywy opiera się na połączeniu wielu partii materiałów budowlanych. Chociaż od tamtej pory minęło już wiele czasu to jednak zastosowanie nitów nie straciło na znaczeniu.

Owszem, stosuje się różne inne techniki łączenia materiałów, takie jak zgrzewanie czy połączenie elektryczne, to jednak wykorzystanie nitów i innych, podobnych elementów umożliwiających wykonanie trwałego połączenia pomiędzy różnymi materiałami jest bardzo popularne. Wykorzystanie tych elementów daje bardzo dobre wyniki i jest dość tanie, stąd też nic dziwnego, że ta metoda jest tak powszechnie stosowana, nawet jeśli chodzi nie tylko o konstrukcje budowlane, ale także o przedmioty codziennego użytku. Wiele porad na temat tego, jak nitować we własnym zakresie możemy znaleźć na przykład w specjalistycznej literaturze.